Jde-li o život, nejde o statistiku
Ostrava, Česká republika, 4. května 2013 (Rd)
Zastupitel městské části Slezská Ostrava (statutární město Ostrava) pan Ing. Radan Seidler (TOP 09) reagoval Emailem na podnět webu necipujtenas.cz. Níže se můžete seznámit s jeho názory (již jsme o nich v krátkosti informovali).
Dle svého přesvědčení a svědomí nebude podporovat snahy o legislativní zavedení povinné implantace cizích těles do živých lidských nebo zvířecích organismů: Jednoznačně s něčím takovým jako chovatel - pejskař - nesouhlasí. Uvědomuje si také rozličná rizika, která povinné čipování lidem a jejich zvířatům přináší. Vyvine tedy úsilí o nápravu současné situace, kdy občany Ostravy postihuje na území města novelizovaná a přesto stále bezcitná vyhláška o povinném čipování psů č. 9/2012.
Z odpovědí pana Ing. Seidlera:
„Mé osobní stanovisko k povinnému čipování zvířat je negativní. Uznávám argument, že evidence drobného zvířectva by měla být efektivní, už jen proto, že při ztrátě zvířete lze snadněji identifikovat majitele, resp. osobu pověřenou chovem či ošetřováním. Neuznávám argument, že implantací čipu se však tyto problémy jednoznačně vyřeší. Implantace cizorodého tělesa do živého organismu může vyvolat nepříznivé reakce těla zvířete. Při implantaci se používá injekční jehla větších rozměrů. Jako majitel psa vím, jak je můj pes nervózní už při prostém pravidelném očkování, které se snaží ošetřující veterinářka provádět velmi zručným vpichem jemnou jehlou.
Z několika neoficiálních diskusí jsem zachytil i názor, že povinné čipování zabrání chovu zejména bojových plemen osobami, které tento výcvik neovládají, nebo svého psa nezvládají. Tento názor nemohu akceptovat, protože implantací čipu se pes nezklidní a nestane se poslušnějším. Opatření směřující ke zpřísnění podmínek chovu bojových plemen a závaznou definici schopností a způsobilosti chovatele či ošetřovatele takových plemen může přijmout v rámci zákona pouze Parlament České republiky.
Nesouhlasím s čipováním také proto, že si z obecného filosofického hlediska stát a municipální orgány přisvojují stále větší a větší pravomoci pro evidenci a sledování volného pohybu. Kdo zaručí, že když dnes psi, zítra nebudou muset být čipováni i občané sami? Oprávněnost v případě občanů lze také zdůvodnit zvýšenou kriminalitou, nutností sledovat pohyb podezřelých osob a podobnými argumenty. To pak opět občané sklopí hlavu a pro vyšší myšlenku si nechají vpravit implantát do svého těla?”
“Sporný je také ekonomický aspekt čipování. OZV přenáší povinnost opatřit zvíře čipem na náklady majitele. Městské obvody však okamžitě iniciovaly aktivity, kde část nákladů spojených s čipováním budou hradit tyto městské obvody. Tomu jsem již přestal rozumět zcela, protože to vypadá, že město Ostrava tuto problematiku buď s obvody nekonzultovalo, nebo tato konzultace byla neefektivní a město přesto přistoupilo k přijetí OZV. Nechápu tento postup. Stejně tak se obávám, že žádná vyhláška nepřinutí např. bezdomovce, aby své psy čipovat nechali. Jednak nepředpokládám, že se o vyhlášce dozvědí, jednak si neumím představit, kde by vzali finanční prostředky nutné k provedení zákroku.”“Děkuji za Vaši občanskou angažovanost a odvahu bojovat za svůj názor. Hezký den, Radan Seidler, zastupitel za politickou stranu TOP 09 v zastupitelstvu městského obvodu Slezská Ostrava.”
Zdroj: Ing. Radan Seidler, Necipujtenas.cz