Jde-li o život, nejde o statistiku
Bratislava, Slovenská republika, 17. října 2013 (Rd a kol.)
Společenství webu Necipujtenas.cz opakovaně informuje o aktuální „Velké slovenské čipovací aféře“, která má svůj jasný význam také pro české prostředí.
Jak jsme již psali: Globální „čipovací lobby“ chtěla zmást většinu Slováků tak, aby mohlo v jejich zemi dojít k mylnému výkladu evropského i národního práva o čipování domácích mazlíčků a díky tomu doslova k „povinnému/doživotnímu/finančnímu vytěžování“1 občanů SR (chovatelů zvířat). Zřejmě by se to i lobby povedlo nebýt odhodlaných mírových protestů z řad široké veřejnosti.
Evropská komise (EK) byla nakonec slovenskými novináři dotlačena 17. 10. 2013 k vyjádření svého jednoznačného oficiálního stanoviska na uvedenou kauzu: Povinné/plošné čipování psů, koček a fretek, které chtějí zavádět jednotlivé členské státy Evropské unie s odkazem na „NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY č. 998/2003/ES ze dne 26. května 2003 o veterinárních podmínkách pro neobchodní přesuny zvířat v zájmovém chovu a o změně směrnice Rady 92/65/EHS“ je PODLE KOMISE NEOPRÁVNĚNÉ, NEBOŤ VÝŠE CITOVANÉ NAŘÍZENÍ SE NEVZTAHUJE NA TA DOMÁCÍ ZVÍŘATA, KTERÁ NECESTUJÍ ZA HRANICE ČLENSKÉHO STÁTU EU.
Vyjádření komise zaznělo v exkluzivním rozhovoru odvysílaném veřejnoprávní televizí Slovenské republiky „Rozhlas a televize Slovenska“ (RTVS) 17. října 2013 v hlavní zpravodajské relaci „Správy RTVS“ v rámci další ze série reportáží2 s tématikou ministerstvem zemědělství a „Štátnou veterinárnou a potravinovou správou Slovenskej republiky“ oficiálně přiznaných chyb, rozporuplných výkladů, kterých se měli dopustit politici, někteří veterináři, vláda i parlament ve formulaci zákona o povinném čipování psů, koček, fretek. Nekvalitně připravená legislativa včetně podpůrné mediální kampaně následně způsobily neoprávněné vynucování implantace cizích elektronických těles do živých těl slovenských domácích zvířat.
MODERÁTOR RTVS PAN ĽUBOMÍR BAJANÍK:
„Dobrý večer pane Králiku, tak jak vlastně Brusel přesně upravuje povinné čipování ´společenských zvířat´?“
ŠÉF TISKOVÉ A POLITICKÉ SEKCE OFICIÁLNÍHO ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE VE SLOVENSKÉ REPUBLICE PAN ANDREJ KRÁLIK:
„Pravidla Evropské unie jsou nastavené tak, že čipování se vyžaduje jen pro přeshraniční pohyb domácích zvířat - tzv. pohyb mezi členskými státy EU - a za druhé se čipování také vyžaduje pro dovoz domácích zvířat na území Evropské unie.“
MODERÁTOR RTVS PAN ĽUBOMÍR BAJANÍK:
„Musí nebo nemusí být tedy povinně očipováni všichni slovenští psi, kočky, fretky?“
ŠÉF TISKOVÉ A POLITICKÉ SEKCE OFICIÁLNÍHO ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE VE SLOVENSKÉ REPUBLICE PAN ANDREJ KRÁLIK:
„Očipována musí být pouze ta zvířata, která se přesouvají přes hranice členských států, čili v případě, že občan má domácí zvíře a chce si ho vzít s sebou na dovolenou do jiného členského státu, tak ho musí mít očipované. V případě, že chce držitel chovat domácí zvíře jen v rámci jednoho členského státu: TAK ČIPOVÁNÍ EVROPSKÁ PRAVIDLA NEVYŽADUJÍ.“3
Právní experti již dříve RTVS potvrdili výše uvedené stanovisko Evropské komise.
Zpravodajský tým „Rozhlasu a televize Slovenska“ navíc zjistil: Plošné čipování nyní v EU platí pouze ve dvou státech a to v Maďarsku, Slovinsku.
Jasně řečeno: Snaha kohokoliv - státu/kraje/města/obce/politika/úředníka apod. - o zavádění povinného/plošného čipování všech domácích mazlíčků (např. v rámci města) s odkazem na tzv. „evropský zájem, uvedenou směrnici a běžnou dlouholetou praxi“ je v tomto ohledu zcela mylná a není v souladu s unijní legislativou nejen na Slovensku nebo v České republice, nýbrž v celé EU.
Na špatném výkladu zákona tak měla hlavní podíl „čipovací lobby“, která de-facto donutila slovenské chovatele domácích zvířat kvůli vidině neoprávněně „uzákoněného/povinného/doživotního/čipovacího zisku“ k hromadným nákupům mikročipů, platbám za jejich implantaci a za registraci do databází údajů.
„Velký povinný čipovací business“ se však zřejmě nakonec neuskuteční. Díky obdivuhodné práci tisíců svobodomyslných slovenských chovatelů zvířat, kteří shromáždili k dané aféře množství informací, sepisovali petice4, podávali podněty k patřičným odborným orgánům a hlavně neúnavně oslovovali sdělovací prostředky: si nakonec politici uvědomili, že udělali chybu. Budou nyní muset výše zmiňovaný zákon novelizovat.
Zatím sice slovenští poslanci ještě stále ve své legislativní úpravě počítají s nastavením tzv. výjimek pro zavedení plošného čipování až na 5 let a s „generálním pardonem“ pro kočky, kterých by se již rizikové čipování netýkalo vůbec, nicméně nakonec si zřejmě stejně občané spravedlivě vymíní to, aby bylo čipování dobrovolné. „Čipovací lobby“ by tak byla definitivně poražena a Slováci by dali příklad celému světu, že i špatný zákon lze změnit, když se lidé spojí, dlouhodobě pracují mírovými prostředky na změně daného tristního stavu a nenechají se zastrašit.
Zdroj: RTVS, 17. října 2013, http://www.rtvs.sk/tv.programmes.detail/archive/4173?date=17.10.2013; http://www.necipujtenas.cz/fakta/legislativa/rtvs-slovaci-porazeji-cipovaci-lobby-sk.aspx
_________________________
1 „Ďábelská“ finta spočívá v jednoduchém fíglu „čipovací lobby“, jak si zajistit doživotní příjem: Každý rok se přirozeně rodí nová mláďata zvířat, která by musela mít povinně ze zákona implantován čip. Taková elektronická součástka samozřejmě něco stojí včetně pravidelné péče, následných kontrol, čteček dat, zápisů do databází, další administrativy, úředníků, atd. Navíc dochází k neustálé úpravě předpisů o moderních ISO standardech mikročipů a tím k možnosti nových a nových implantací. Vzniká tak povinný/nikdy nekončící „čipovací příjem“ zainteresovaných osob, který vytěžuje občany, kteří si žádné čipy neobjednali včetně potlačování přirozeného a ústavního práva. V případě dotování celého čipovacího systému z veřejných zdrojů se na něm bohužel také nechtěně podílejí všichni daňoví poplatníci.
2 http://www.rtvs.sk/tv.programmes.detail/archive/4173?date=15.10.2013 ; http://www.rtvs.sk/tv.programmes.detail/archive/4173?date=16.10.2013
3 RTVS, 17. října 2013, http://www.rtvs.sk/tv.programmes.detail/archive/4173?date=17.10.2013