Nečipujte nás

Jde-li o život, nejde o statistiku

MVDr. Skálová: Čipování a možná rizika. ČR

Praha, Česká republika, Český rozhlas Dvojka (ČR2), magazín „Je jaká je“, 16. května 2013

Médium veřejné služby: Rozhlasová stanice Český rozhlas Dvojka (ČR2) vysílala dne 16. května 2013 mj. po desáté hodině dopolední magazín „Je jaká je“. V pořadu debatovala moderátorka Eva Kvasničková s veterinářkou a zastánkyní povinného čipování1 psů MVDr. Lucií Skálovou z pražské Veterinární nemocnice AA-Vet. Diskuse přinesla velmi zajímavé praktické poznatky o možných rizicích implantace cizích elektronických těles do živých těl zvířat. Níže se můžete seznámit s přepisem audionahrávky rozhovoru dle tématicky vybraných a logicky seřazených pasáží vzhledem k zaměření webu Necipujtenas.cz.

EVA KVASNIČKOVÁ, MODERÁTORKA:

Jsou s čipem nebo s tím mikročipem spojena nějaká rizika?

MVDR. LUCIE SKÁLOVÁ, VETERINÁRNÍ NEMOCNICE AA-VET:

Někdy se stane, že ten pejsek sebou třeba (při pokusu o provedení implantace mikročipu, pozn. autora) trhne nebo škubne, majitel ho špatně podrží, v takovém případě, když si veterinář vytvoří kožní řasu, jakoby vytáhne tu kůži nahoru, tak místo, aby ta jehla zůstala v podkoží, tak projede na druhé té straně kožní řasy a ten čip se aplikuje na stůl vedle pejska“, když navíc „Pejsci mají poměrně volnou kůži, to znamená, že někdy může docházet, že v podkoží se trochu změní pozice umístění toho čipu, že sjede o nějaký centimetr nebo i pár centimetrů na trochu jiné místoa Může se objevit třeba kapička krve tím, že ta jehla je opravdu ostrá /.../.

EVA KVASNIČKOVÁ, MODERÁTORKA:

Nemůže se stát, že by čip zkrátka cestoval po celém těle, je to opravdu v nějakých centimetrech ten posun?

MVDR. LUCIE SKÁLOVÁ, VETERINÁRNÍ NEMOCNICE AA-VET:

Teoreticky to samozřejmě možné jea je nutné zvažovat, žeriziko infekce taktéž může být“.

EVA KVASNIČKOVÁ, MODERÁTORKA:

Od jakého věku byste doporučila čipovat?

MVDR. LUCIE SKÁLOVÁ, VETERINÁRNÍ NEMOCNICE AA-VET:

Tak, samozřejmě u štěňat se to dá dělat od věku 3, 6 měsíců2. Já bych to třeba i doporučila trošičku později, právě z toho důvodu, že jak pejsek roste, tak se může změnit, vlastně pozice toho čipu zvláště u plemen, které mají hodně volnou kůži. Štěňata, což jsou třeba buldočcistafordi a podobné typy pejsků, /.../.

EVA KVASNIČKOVÁ, MODERÁTORKA:

Co když se nám pejsek zaběhne někde v lese, najde ho pan hajný, který určitě u sebe nenosí běžně čtečku?

MVDR. LUCIE SKÁLOVÁ, VETERINÁRNÍ NEMOCNICE AA-VET:

Přesně tak, tento vlastně mikročip je takové bezpečnostní zařízení, nicméně ne vždy to funguje tou nejrychlejší cestou a já pro takovéto případy doporučuji, aby ještě měl i známku, kde se nedá vytetovat, na známce se nechá vypsat telefonní číslo na majitele, což je takové to nejrychlejší, protože to, že pejsek má čip, neznamená, že kdokoli ho najde hned bude vědět, kdo je majitel. Musí se nejdřív to číslo z toho čipu přečíst.

DOTAZ POSLUCHAČKY:

Dobré dopoledne, já bych poprosila, jestli by paní doktorka byla tak hodná, já jsem slyšela, že ten mikročip je z nějakýho jako skla3 a já bych skoro měla strach, kdyby se náhodou, občas se stane, že se psi poperou, že jo, že kdyby se do toho nedejbože kouslo, si myslím, že by to mohl být docela dobrý průšvih, no, jako jestli třeba není lepší ta známka na ten obojek. Víte, co, já naštěstí nikam nejezdím, takže ten cestovní pas mě nijak netrápí, prostě si myslím, jestli to není fakt zbytečný, jako cizí těleso pod kůží a vůbec prostě, se mi to zdá takový divný. Děkuju, na shledanou.

EVA KVASNIČKOVÁ, MODERÁTORKA:

Dobrý, děkujeme, děkujeme za váš postřeh.

MVDR. LUCIE SKÁLOVÁ, VETERINÁRNÍ NEMOCNICE AA-VET:

Rozhodně to není z materiálu, který by se dal snadno rozbít, to v žádném případě. Vlastně jednou jsem se akorát setkala s tím, že se při rvačce pejsek vlastně vykousl tu, to místo, takže čip se ztratil. Nevíme, jestli ho první pes spolknul nebo ten druhý nebo se ztratil někde v místě boje /.../.

PŘÍSPĚVEK POSLUCHAČKY:

Dobré dopoledne. Pardon, já jsem měla samozřejmě obavy o svého pejska, protože takové čipy a takové věci, cizí věci, které se vkládají do organismu, rozhodně nejsou v pořádku, není to zdravé a můj veterinář mi řekl, že navíc ještě ty čipy se pohybují v organismu, takže takto to není také v pořádku a navrhl mi, že mi ten čip dá do obojku, což bude jako, což je levnější, a pro to zvíře prostě jeho zdraví se nijak nedotýká. A velice se mi to osvědčilo, jsem s tím spokojená. Děkuji, na shledanou.

EVA KVASNIČKOVÁ, MODERÁTORKA:

Na slyšenou.

Zdroj: http://m.rozhlas.cz/poradnapraha/poradna/_zprava/tri-az-sestimesicni-stene-se-uz-da-cipovat--1213072; http://media.rozhlas.cz/_audio/2888636.mp3

__________________________

2 Veterinářka tímto např. potvrdila zdravotní rizika povinného čipování pro příliš mladá štěňata. Problém nastává třeba v případě některých městských vyhlášek o povinné implantaci mikročipů, které nesprávně stanovují věkovou hranici pro čipování na pouhé 3 měsíce stáří zvířete - viz např. http://www.ostrava.cz/cs/urad/pravni-predpisy/vyhlasky-statutarniho-mesta-ostravy/9-2012

3 Mikročipy jsou opravdu vyrobeny ze speciálního bio-kompatibilního skla, případně též z umělé hmoty aj. materiálů - viz např. informace jednoho z distributorů: „A Pet-ID Microchips microchip is a passive transponder the size of a large grain of rice (12mm x 2mm), encased in a biocompatible glass and covered by a coating called Parylene C., cit. dle http://www.pet-works.net/professionals/pet-id-microchipping/technical-information